Silfra

21 sierpnia 2013

Obszar Þingvellir położony jest na granicy dwóch płyt tektonicznych: północnoamerykańskiej i euroazjatyckiej. Inaczej mówiąc położony jest pomiędzy płytami, ponieważ te odsuwają się od siebie obecnie w tempie 3mm rocznie. W ciągu ostatnich 10000 lat rozsunęły się o 70 metrów, a dno utworzonej doliny obniżyło się o 40 metrów.Þingvellir pełny jest szczelin i rozpadlin, a wody tamtejszego jeziora są nadzwyczaj czyste. Większość źródeł wypełniających jezioro znajduje się pod powierzchnią wody i ta, która z nich wypływa, w większości wytapia się z lodowca Langjökull, a następnie jest filtrowana przez lawowe skały.

Jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji, jakie ma do zaoferowania Islandia jest nurkowanie i snorkeling pomiędzy płytami kontynentalnymi w miejscu zwanym Silfra. Jak więc moglibyśmy się tam nie wybrać?!

Po dojechaniu na miejsce, mniej więcej godzinę zajęło nam przebieranie się. Woda w jeziorze ma orzeźwiającą temperaturę trzech stopni, więc ciepły ubiór był konieczny. Na początek założyliśmy cienkie bluzy, kalesony i po dwie pary grubych skarpetek. Na to dostaliśmy puchowe kombinezony na całe ciało i w tym wszystkim musieliśmy się wcisnąć w suchy kombinezon do nurkowania. Kolejne warstwy miały zapewnić nam ciepło, a kombinezon miał nas w pełni oddzielić od lodowatej wody. Na wierzchu zostały tylko głowy i dłonie, ale na nie też dostaliśmy grube rękawice i kominiarki. Gotowi do nurkowania wyglądaliśmy niczym ludki Michelin.

Zastanawialiśmy się, czy ma sens jechać na taką wycieczkę w deszczu i w pochmurną pogodę, skoro główną atrakcją mają być podwodne widoki. Gdy tylko weszliśmy do wody wiedzieliśmy, że było warto. Niepogoda została nad wodą, a my znaleźliśmy się w innym świecie.
Woda w jeziorze należy do najczystszych na świecie, widoczność ograniczona jedynie naturalną przejrzystością idealnie czystej wody sięga nawet do 150 metrów. Powoli, wraz z prądem płynęliśmy przez kolejne szczeliny, których głębokość sięgała do 23 metrów. Woda była niewiarygodnie niebieska, a widoki zapierały dech w piersiach.

Na wycieczkę zostaliśmy zaproszeni przez:
DIVE.IS – Padi Dive Center Iceland
dive@dive.is +(354) 663 2858
Hólmaslóð 2, 101 Reykjavík, Islandia.

Brak komentarzy
0

Polecane wpisy

Dodaj komentarz