Machu Picchu – una maravilla del mundo

29 września 2011

Machu Picchu, czyli Stara Góra to jedne z najlepiej zachowanych inkaskich miast. Położone w peruwiańskich Andach na wysokości do 2400 m n.p.m. Zbudowane zostało w XV wieku i pełniło funkcję centrum ceremonialnego i gospodarczego. Zamieszkiwali je przedstawiciele arystokracji i kapłani.
Dzięki jego niezwykłemu położeniu zostało „odkryte” dopiero w 1911 roku.Machu Picchu jest bez wątpienia bardzo interesujące i piękne. Spodziewaliśmy się po nim jednak trochę więcej. Jest to jedno z najbardziej znanych turystycznych miejsc na świecie, w dodatku ogłoszone Cudem Świata. Może to przez pogodę i innego dnia bardziej by nam się spodobało, ale naszym zdaniem zamiast Cudem Świata mogło by być po prostu Cudem Peru.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia na Huayanapicchu, czyli górę, która na wszystkich pocztówkach znajduje się w tle, za ruinami. Wejście było strome, dość męczące i w dodatku z góry nic nie dało się zobaczyć. Tylko białe chmury… Czekaliśmy ponad godzinę, ale nie udało się zobaczyć nic.
Na dole mgła już się przerzedziła, ale niebo wciąż było kompletnie zachmurzone.
Na szczęście tuż przed naszym wyjściem wyszło słońce i zdążyliśmy się jeszcze na chwilę cofnąć w stronę góry Machu Picchu skąd widać panoramę całego miasta :)

Polecane wpisy

4 komentarze

Anonymous 2 czerwca 2013 at 16:16

Witam
Czytam Waszą relację z wyprawy do Ameryki Południowej z zapartym tchem i zazdroszczę pozostałych wyjazdów (zwłaszcza Kuby, o którą jestem dziko zazdrosna ;)
Mam pytanie dość „techniczne” ;)
Będziemy w Peru i oczywiście wybieramy się do MP.
Chciałam zapytać jak to wygląda czasowo, o której się wchodzi (czytałam, że później zamykają wejście(?) )i jak jest z powrotem gdziekolwiek, czy gdzieś w pobliżu są jakieś noclegi, czy trzeba przejść te 10km torami, żeby dostać się gdziekolwiek, a może uda się zdążyć na busa? i czy serio trzeba wyjść o 5 rano? :)
dziękuję i przepraszam za milion pytań :p

pozdrawiam
Sylwia
pasazerka_yls@op.pl

Odpowiedz
lbt 4 czerwca 2013 at 23:58

Hej!
Po przejściu tych 10km dochodzi się do miejscowości Aguas Calientes, w której można znaleźć wszystko co turyście potrzeba (i nic poza tym). Wydaje mi się, że jak już się chce zobaczyć Machu Picchu to warto na nie poświęcić cały dzień, czyli mieć dwa noclegi w Aguas Calientes.
Wyjść faktycznie trzeba wcześnie, wtedy jest jeszcze trochę czasu bez tłumów turystów. Później dopiero po południu robi się luźniej. Z Aguas Calientes do wejście na teren Machu Picchu jest dość długie strome podejście, ale można też pojechać busem (dość drogi, ale zdecydowaliśmy się pojechać, a z powrotem zejść) – bilet trzeba kupić dzień wcześniej.
Ostatniego dnia, po noclegu po dniu z MP wyszliśmy z Aguas Calientes o 7 i było to już trochę za późno, żeby załapać się na busiki i taksówki i wrócić łatwo do Cuzco. Ostatecznie udało nam się to, ale wszyscy inni byli przed nami i musieliśmy długo czekać aż się na kolejnych etapach uzbiera pełny bus.
Jak byś miała więcej pytań, pisz!
Pozdrowienia

Odpowiedz
Atena 26 października 2013 at 21:26

czy dobrze zrozumiałam że bilet na MP można kupić dzień wcześniej w Aguas Calientes?

Odpowiedz
lbt 28 października 2013 at 21:26

Hej, pisaliśmy, że w Aguas Calientes można kupić bilet na busa do MP. Nie mam pewności, czy można tam też kupić bilet do samego MP, ale na pewno warto zrobić to wcześniej (choćby w Cuzco), żeby mieć pewność, że zmieścimy się w dziennym limicie odwiedzających. Pozdrowienia

Odpowiedz

Dodaj komentarz