Fabryka cegieł

12 lutego 2013


Większość domów na wsi jest budowana w sposób tradycyjny z glinianych cegieł. Nie wynika to raczej z zamiłowania do tradycji, ale z marnej sytuacji materialnej. Mury tych domów nie są bardzo trwałe, szczególnie są wrażliwe na wodę, której w porze deszczowej nie brakuje. Wiele budynków jest remontowanych co roku.
Jeżdżąc po Burkinie w wielu miejscach widzieliśmy „wytwórnie cegieł”, czyli jeziora, czy mokradła, w których z błota robi się cegły. Takie miejsce widzieliśmy też tuż przed Meguet, więc stwierdziliśmy, że musimy tam pójść. W innej porze roku jest to całkiem spore jezioro, ale teraz to jedynie niewielka kałuża.

Tego dnia dzieci w szkole miały wolne – cały naród świętował powrót reprezentacji Burkiny w piłce nożnej do kraju. W związku z tym wszystkie dzieci zamiast do szkoły poszły do pracy, a grupka młodszych została naszymi samozwańczymi przewodnikami i pokazała nam całą produkcję krok po kroku.

Sam proces produkcyjny jest dość przewidywalny, glinę formuje się w kształt cegły, a później zostawia do wyschnięcia. Jak tylko wyschnie jedzie już na budowę.

W tym samym jeziorze mieszkają krokodyle, które porywają kozy. Dzieci twierdziły, że kiedyś porwały też krowę.

Polecane wpisy

3 komentarze

Asia 7 maja 2013 at 20:51

Bardzo lubię Wasze zdjęcia! Świetnie oddają klimat :)

Odpowiedz
Anonymous 29 maja 2013 at 17:08

Świetne, świetne, świetne ! Aż chce się zostawić wszystko i ruszyć przed siebie :) napiszcie mi proszę jakim obiektywem robicie zdjęcia? :)

Odpowiedz
lbt 3 czerwca 2013 at 23:50

Dzięki :)
W tym poście wszystkie zdjęcia są zrobione Canonem 55-200mm. Na pierwszych podpiętym do Canona 5d, później do 550d. Poza tym mamy jeszcze Canon 50mm 1.8 i Sigma 10-20mm.
Pozdrowienia

Odpowiedz

Dodaj komentarz