Malta część III

27 lipca 2015

Z Gozo trzeba było wrócić na Maltę. Może i dobrze, zostało tam jeszcze parę rzeczy, których nie zdążyliśmy zobaczyć pierwszego dnia. Zaczęliśmy od Mdiny, zabytkowego miasta położonego w centrum wyspy. Zabytkowe budynki i nas łączy dziwna przypadłość – jeżeli my jedziemy je oglądać, to są one w remoncie. Jest tak od zawsze, od naszego pierwszego wyjazdu na Taize do Mediolanu, przez Neuschwanstein po dziś dzień. Zamek? Katedra? Rusztowanie, specjalnie dla państwa z Polski. Dziękuję, pozdrawiam.

Może dlatego dużo ciekawszy od samej Mdiny wydał nam się Rabat, który był zwyczajnym miastem, w którym (jak wszędzie na Malcie) starsi panowie jedzą pastizzi i piją herbatę z mlekiem. Hmm.. czyżbym już o tym pisał?
Internet pozwolił nam znaleźć najtańszy nocleg na wyspie i tak trafiliśmy do Sljemy, które było idealnym przeciwieństwem tego, co na Malcie nam się podobało. Wieżowce ciągnące się wzdłóż wybrzeża, dużo samochodów i brak dziadków z pastizzi. Na uwagę zasługuje też nasz kilkunastopiętrowy hotel, który był tak krzywy, że kręciło się w głowie (serio!) i całą noc myśleliśmy, czy zawali się właśnie dziś. Miał za to taras na dachu z widokiem na morze, ale kto by się odważył przesiadywać na takim krzywym tarasie?!
Ze Sljemy pływają promy do Valetty. „Malta – Valetta”, wie każde dziecko, które uczy się europejskich stolic. Miasto ciekawe, ładne, czuć w nim historię. Jak to w śródziemnomorskich miastach. Mi się podobało.
Na koniec zwiedzania pojechaliśmy obejrzeć słynne klify na południowym wybrzeżu i jeszcze słynniejsze Blue Grotto. Gdy dojechaliśmy do tego drugiego, to stwierdziliśmy, że aż tak nas to nie interesuje, żeby popłynąć tam na 15 minut łódką i ograniczyliśmy się do plażowania. Samą jaskinię można też obejrzeć z góry, z parkingu przy drodze.
Zupełnie przypadkiem trafiliśmy do niewielkiej miejscowości Birżebbuġa. Zachwyciła ona nas swoim klimatem, spokojem i architekturą przypominającą pocztówki z Karaibów. W centrum miasta można opalać się na pięknej plaży patrząc na wodę w cudownie turkusowym kolorze. Krótko mówiąc, miasteczko idealne! Tylko dlaczego nikt tu nie przyjeżdża? Czyżby największy na Malcie port przeładunkowy tuż przy plaży był aż takim problemem?
Malta (12) Malta (13) Malta (26) Malta (27) Malta (28) Malta (29) INFORMACJE PRAKTYCZNE: 
Transport – Malta ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć autobusową i większość osób porusza się po wyspie w ten sposób. Jest to rozwiązanie dość tanie i raczej wygodne. My zdecydowaliśmy się wynająć samochód i traktować, przynajmniej w części, jako mieszkanie i z tej decyzji jesteśmy bardzo zadowoleni. Na Malcie ruch jest lewostronny, trochę to na początku dziwne, ale można się przyzwyczaić.
Parkingi – przy wszystkich atrakcjach są publiczne parkingi, których strzeże jakaś postać. Na znakach wyraźnie jest napisane, że płatność jest fakultatywna, ale postać czasem się upiera, że nie.
Noclegi – mimo, że byliśmy poza sezonem (w maju) noclegi były dość drogie. Na Gozo płaciliśmy 35€, a w Sljeme 40€ za dwójkę, szukaliśmy dopiero na miejscu. Prawdopodobnie wszystkie miejsca noclegowe są dostępne przez internet, więc warto rezerwować wcześniej jeśli będą jakieś promocje. W sezonie chyba lepiej mieć noclegi zarezerwowane z wyprzedzeniem.
Jedzenie – W tańszych restauracjach można zjeść obiad w cenach europejskich, drożej niż w Polsce, ale nie jakoś koszmarnie. Na obu wyspach są liczne supermarkety, także Lidl. W nich ceny są podobne do polskich.
Prom Sljema-Valetta kursuje co około 30 minut i kosztuje 2,80€ za rejs w dwie strony. Rozkład można znaleźć tutaj.

Polecane wpisy

3 komentarze

Karolina / OOPS!sidedown 27 lipca 2015 at 20:21

Woda ma piękny kolor! Ostatnio sporo znajomych podsyła nam zdjęcia z Malty, ja już się zakochałam i nie mogę się doczekać, kiedy się tam wybierzemy. Cudowna sprawa :-)

Odpowiedz
Holandia 1 sierpnia 2015 at 20:07

Bardzo podobają mi się Twoje zdjęcia. Nie wiem czy to photoshop czy talent w czystej formie, ale są naprawdę świetnie. Może zastanowilibyście się czy nie wybrać kilku najlepszych zdjęć z tego bloga i nie umieścić ich na stronie w większym rozmiarze, tak by można było sobie je pobrać na tapetę?

Odpowiedz
lbt 5 sierpnia 2015 at 09:08

Hej, napisz nam, które zdjęcie Ci się podoba, jeśli chcesz je w większej rozdzielczości, daj znać na maila! Na stronie pewnie nie będziemy publikować większych.
Pozdrowienia:)

Odpowiedz

Dodaj komentarz