Indie | Happy Holi!

1 grudnia 2015

Mogę…? – pyta nieśmiało młody mężczyzna z farbą na rękach, który świętował przed swoim domem razem z rodziną. Po naszym przyzwoleniu delikatnie smaruje nam twarze i ze szczerym uśmiechem życzy Happy Holi. W ten sposób, wyraźnie oznaczeni, dołączamy do zabawy związanej ze świętem kolorów.

Holi, czyli hinduistyczne święto wiosny, w czasie którego uczestnicy wzajemnie obrzucają się i smarują kolorowymi farbami było jednym z powodów, dla których od dawna chcieliśmy jechać do Indii. Przewijało się w opowieściach, na zdjęciach, w reklamach Incredible India, by w końcu przekonać nas do kupna biletów na przełom lutego i marca.
Dochodzimy na plażę Juhu, gdzie miało zebrać się najwięcej ludzi. Nikt na nikogo nie naskakuje, nie rzuca farbą w obcych (no może czasem), chodzi raczej o wzajemne malowanie się i wspólną zabawę. Para Amerykanów umalowanych od stóp do głów prowadzi nas do zaprzyjaźnionej grupy Hindusów, gdzie dostajemy woreczek kolorowego proszku i pierwsze solidne malowanie. Później chodzimy po plaży, malujemy i dajemy się malować, ustawiamy się do wspólnych zdjęć i sami fotografujemy. Inaczej niż inni nie wchodzimy co jakiś czas do morze, więc w niedługim czasie stajemy się najbardziej umalowanymi postaciami na plaży.
Wracamy pociągiem do centrum w kolorowym i nieco zbyt już zabawionym tłumie, a każda napotkana osoba uśmiecha się do nas i życzy Happy Holi.
Happy Holi!
holi mumbai (13) holi mumbai (24) holi mumbai (36) holi mumbai (48) holi mumbai (60)
INFORMACJE PRAKTYCZNE: Holi najbardziej widowiskowe jest na północy Indii, w Radżastanie. My Holi spędziliśmy w Mumbaju, gdzie najlepiej iść z rana na plażę Juhu. Z Kolaby trzeba podjechać pociągiem do stacji Santa Cruz i dalej jakieś 1,5km pieszo.
Kiedy odbywa się Holi? W 2016 Holi przypada na 24 marca, w 2017 na 13 marca, w 2018 na 2 marca.

Polecane wpisy

3 komentarze

Kinga 1 grudnia 2015 at 23:17

Pan w czerwonym kapleusiku wygląda jak główny bohater filmu 'Maska’ :)

Odpowiedz
lbt 2 grudnia 2015 at 09:40

bo to on właśnie! :)

Odpowiedz
Jacek 2 grudnia 2015 at 13:51

Wow, te zdjęcia są niesamowite! :o
Sam jeżdżę stopem, na razie tylko po europie, ale w przyszłym roku planuję 3 miesięczną wyprawę po Azji. Niestety, to są duże koszta, mimo że głównie utrzymuję się z robienia baniek na ulicy ;)

Odpowiedz

Dodaj komentarz