Jerozolima

24 lutego 2016

Jerozolima. Święte miasto. Miejsce życia i śmierci Chrystusa, dla chrześcijan syna bożego, dla muzułmanów proroka, a dla tych drugich także  miejsce wniebowstąpienia Mahometa. Najświętsze miejsce judaizmu.

Dla nas przede wszystkim miasto pełne biblijnych miejsc, o których słyszymy od dzieciństwa. Wieczernik na Górze Syjon, ta prawdziwa Droga Krzyżowa, czy Bazylika Grobu świętego zbudowana na Golgocie.

Jerozolima to też ludzie. Ludzie różnych wyznań, o różnych przekonaniach. Z różnym poziomem tolerancji.
Ultra ortodoksyjni Żydzi w dzielnicy Mea Sharim zmierzający w sobotę do synagogi. Zawsze poważni, ubrani w tradycyjne, czarne stroje.
Alon, który z takiej ultraortodoksji zrezygnował wybierając życie pełne radości i miłości do świata. Dla tego poświęcił rodzinę i rozwiódł się z żoną.
Nastolenie arabki uśmiechające się do nas w autobusie, zbyt młode, żeby zrozumieć wszystko co się w ich ojczyźnie dzieje. Dzień w dzień kontrolowane przez wojsko.
Arabska rodzina obrzucająca kamieniami żydowskich turystów na Wzgórzu Świątynnym, czy młodzi chłopcy w muzułmańskiej części miast strzelający do nas plastikowymi kulkami.
Jubiler z jednego ze sklepów na starówce. Swoim zdaniem w sytuacji najgorszej – Palestyńczyk i chrześcijanin zarazem.

INFORMACJE PRAKTYCZNE: Z lotniska w Tel Avivie do Jerozolimy najłatwiej dojechać składaną taksówką – busem. Przejazd kosztuje 62 szekli i możemy poprosić o wysadzenie w miejscu w którym chcemy.
Zatrzymaliśmy się w Abraham Hostel, dziękujemy za zaproszenie :). Jest to chyba najpopularniejszy hostel w mieście i swego rodzaju centrum turystyczne. Oprócz typowych pokoi wieloosobowych oferuje też pokoje prywatne. Rano serwowane jest śniadanie w formie bufetu. Na miejscu można wykupić wycieczki z hostelowego biura podróży Abraham Tours np. nad Morze Martwe, a także różne atrakcje na miejscu jak warsztaty przygotowywania hummusu, czy ponoć słynny w świecie szabasowy obiad. Z hostelu na starówkę idzie się około 15 minut, na główny dworzec autobusowy podobnie. Tuż obok znajduje się Mahaneh Yehuda Market i dzielnica Mea Sharim. Polecamy :)
Autobus do Betlejem odjeżdża z dworca przy bramie Damasceńskiej (Damscus Gate), a autobus miejski wwożący na Górę Oliwną, z dworca przy tej samej ulicy jakieś dwieście metrów dalej na wschód (cena 5,5 szekla).

Polecane wpisy

5 komentarzy

Yeloow 25 lutego 2016 at 12:54

Świetne zdjęcia, oddają obraz Jerozolimy. Byłem tam w zeszłym roku, różnorodność jest niesamowita. W zasadzie trzeba mocno uważać do kogo i w jakim tonie chcemy się odnieść. Miejsce z pewnością warte zwiedzenia. Pozdrawiam :)

Odpowiedz
Agnieszka Potocka 8 marca 2016 at 17:18

Kolejne miłe dla oka zdjęcia.

Odpowiedz
Magda 8 marca 2016 at 19:12

Patrząc na Twoje zdjęcia chciałabym się przenieść tam – tu i teraz. Jest w nich coś magicznego, naturalnego i prawdziwego.

Odpowiedz
Jakub Katulski 2 listopada 2016 at 17:58

Świetne zdjęcia. Naprawdę oddają atmosferę miasta. Fajnie, że zdjęcia skupione są przede wszystkim na ludziach.

Odpowiedz
Dawid 5 lipca 2017 at 14:42

Cudowne zdjęcia!

Odpowiedz

Dodaj komentarz