Maranjab

1 sierpnia 2012

Ja, Mohammed, poręczam za tę dwójkę. W razie problemów proszę kontaktować się ze mną pod numerem telefonu...”

Zmęczeni duchotą wielkich miast postanowiliśmy wyrwać się nieco z gościnnych ramion naszych gospodarzy i zobaczyć coś więcej niż kolejny wyjątkowy meczet i zabytkowy dom.
Wyschnięte słone jezioro i ergi pustyni Maranjab koło Kashanu, kusiły. Okazało się jednak, że dojechać tam właściwie się nie da bez własnego środka transportu, a i autostop niespecjalnie ma szanse powodzenia. Ale gdy goście w Iranie czegoś chcą, gospodarz zrobi wszystko by im pomóc. Pojechaliśmy więc za miasto w stronę pustyni, a Mohammed szybko odnalazł Ahmada, który co wieczór jeździ swoim pick-upem 120 kilometrów przez pustkowia aż do swojego punktu wydobywczego na solnisku. Szybka rozmowa, podpisane oświadczenie dla wojska, przez którego teren prowadzi droga, i jedziemy! Mahommed zarzeka się, że ufa Ahmadowi (właśnie go poznał), więc i my powinniśmy mu zaufać…
Ahmad od razu wziął nas pod swoje skrzydła. Mimo trwającego ramadanu zakupił nam sporą ilość przekąsek i napoje. Po drodze minęliśmy ogromne stado dzikich wielbłądów.

Na miejscu pracuje dwójka mężczyzn (w tym syn Ahmada). Nic nie wiedzieli o naszym przyjeździe, a mimo to świetnie nas przyjęli i ugościli. Gdy przyjechaliśmy było już ciemno i jako, że o świcie rozpoczyna się praca, niedługo potem wszyscy położyli się spać. Łóżko stanowiły usypane z soli wzniesienie, dywan i dwa koce. Noc była ciepła, bezszelestna i bardzo jasna, miliony gwiazd i księżyc rozświetlały niebo.
Tuż przed świtem dojechała z miasta ciężarówka i panowie zaczęli wydobycie soli by zdążyć przed południowym upałem. My po smacznym śniadaniu, ruszyliśmy w drogę powrotną, zatrzymując się po drodze przy ergu.

Polecane wpisy

1 komentarz


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function split() in /wp-content/plugins/fb-comments-importer/FBComments.class.inc:30 Stack trace: #0 /wp-content/plugins/fb-comments-importer/index.php(22): FBCommentsFree->GenerateAvatar('<img alt='' src...', Object(WP_Comment), 100) #1 /wp-includes/class-wp-hook.php(309): comimp_get_avatar_free('<img alt='' src...', Object(WP_Comment), 100, 'mm', '') #2 /wp-includes/plugin.php(189): WP_Hook->apply_filters('<img alt='' src...', Array) #3 /wp-includes/pluggable.php(2801): apply_filters('get_avatar', '<img alt='' src...', Object(WP_Comment), 100, 'mm', '', Array) #4 /wp-content/themes/soledad/functions.php(675): get_avatar(Object(WP_Comment), 100) #5 /wp-includes/class-walker-comment.php(184): penci_comments_template(Object(WP_Comment), Array, 1) #6 /wp-includes/class-wp-walker.php(146): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #7 /wp-includes/class-walker-comment.php(139): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, 5, 0, Array, '') #8 /wp-includes/cl in /wp-content/plugins/fb-comments-importer/FBComments.class.inc on line 30