Żółwie z Galapagos

19 listopada 2011

Żółwie z Galapagos to jedne z największych żółwi na świecie. Długość ich pancerza to półtora metra, ale największy znany osobnik miał prawie trzymetrową skorupę!

Nowo-narodzony żółw waży około 70 gramów i zaraz po wykluciu się z jajka rozpoczyna samodzielne życie. Dojrzałość płciową osiąga już w wieku 40 lat! Waga dorosłego osobnika to około 300 kilogramów. Żyje około 300 lat.

Pod wpływem różnych warunków na poszczególnych wyspach, żółwie wyewoluowały w różne podgatunki. Fakt ten był dla Charlesa Darwina głównym dowodem teorii ewolucji, który odkrył, gdy w 1835 roku odwiedził wyspy Galapagos.

Głównym problemem żółwi są ludzie. Już w XVI wieku, gdy wyspy były siedzibą piratów, były zabierane na statki jako żywe konserwy. Działo się tak dlatego, że żółwie są niezwykle wytrzymałe – bez pożywienia i wody, mogą przeżyć wiele miesięcy. Proceder ten trwał przez dziesiątki lat, co doprowadziło do wybicia kilku podgatunków i zagrożenia istnienia pozostałych. Problem kłusownictwa istnieje także obecnie.
Utworzony park narodowy oraz Fundacja Karola Darwina dbają o przetrwanie żółwi. Najbardziej istotnym programem jest zbieranie żółwich jaj i ich inkubacja. Celem jest wypuszczenie żółwi do ich naturalnego środowiska, gdy będą na tyle duże, że nie będą im zagrażały zdziczałe psy i szczury, których pierwotnie nie było na wyspach.

Brak komentarzy
0

Polecane wpisy

Dodaj komentarz