Nouruz mobarak bad!

18 marca 2013

Nouruz to dosłownie Nowy Dzień (nava i rəzaŋh), tradycyjnie irańskie święto, dziś obchodzone w kilkunastu krajach i regionach świata. Podczas gdy my będziemy palić marzannę, ciesząc się z nadejścia wiosny, miliony Irańczyków będą hucznie świętować nadejście nowego – 1392 roku.
W tym czasie najważniejszy jest porządek i oczyszczenie. I nie dotyczy on tylko strefy wewnętrznej, ale również, a może i przede wszystkim, tego co zewnętrzne. Irańczycy grupowo więc, biorą się za sprzątanie i porządkowanie swoich mieszkań z gruntownym czyszczeniem dywanów włącznie.Centrum świętowania jest stół – Haft sin, (lub Siedem-s), a na nim siedem różnych symboli, każdy rozpoczynający się na literę s. Jest więc między innymi: Sabzeh – pszenica, symbol odradzającej się po zimie przyrody; Senjed – suszone owoce, będące symbolem miłości; Seer – czosnek, symbol zdrowia i medycyny czy Sib – jabłko, symbolizujące piękno i zdrowie. Dodatkowo na stole stawia się świece, symbol ognia, oraz tom poezji Hafeza, perskiego klasyka.
A to zeszłoroczny stół naszych Teherańskich znajomych:

W nawiązaniu do tegorocznych obchodów, w kilku miastach w Polsce odbędą się spotkania, których celem ma być pokazanie piękna Iranu, jego kultury oraz niesamowitej serdeczności jego mieszkańców. Więcej o irańskim Nowym Roku oraz program spotkań znajdziecie tutaj.

Polecane wpisy

1 komentarz

Anonymous 8 kwietnia 2013 at 19:28

Nappy Norouz to you :)
Ali

Odpowiedz

Dodaj komentarz