Sposób na Katar, czyli Przesiadka w Doha

16 lipca 2018

Powietrze pachnie pyłem, sziszą i mieszanką bliskowschodnich przypraw. O świcie na ulicach nie ma nikogo. Gdzieniegdzie ktoś sprząta ulice z pustynnego piasku.

Powietrze jest pomarańczowe, dachy aut są pomarańczowe, ulice są pomarańczowe.

Potem szosy wypełniają się strumieniem białych, terenowych aut, które też jadą jakby w ciszy. Na chodnikach wciąż pusto, jakby nikt nie chciał wychodzić na ten szalony upał. Jesteśmy tu w maju, najgorętsze miesiące dopiero mają nadejść, a i tak już koło 8.00 rano musimy usiąść gdzieś w cieniu by odpocząć. Co chwilę kolejny podmuch wiatru bucha na nas jak z rozgrzanego pieca, co jakiś czas mieszając się z klimatyzowanymi podmuchami z uchylonych drzwi sklepów.

Suk budzi się do życia powoli i dużo później niż te, które znaliśmy do tej pory z arabskiego świata. Pachnie coraz intensywniej. Czerń abaji przeplata się z bielą diszdaszy. Złota biżuteria wystawiona na witrynach połyskuje w świetle lamp, skrzekot ptaków w wystawionych klatkach słychać aż kilka zaułków dalej.

Potem, koło południa, świat znów milknie. W zacienionych przecznicach na wystawionych leżankach odpoczywają mężczyźni. Kobiety, po porannych zakupach, znów znikają we wnętrzach kawiarni i domów.

***

Informacje praktyczne, czyli co, jak, dlaczego i ile to kosztuje (i czemu nic nie kosztuje) – tradycyjnie pod zdjęciami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE – PRZESIADKA W DOHA (nadzwyczaj rozbudowane, bo i sytuacja nadzwyczajna)

Właściwie wszystkie długodystansowe przeloty liniami Qatar Airways realizowane są z przesiadką w Doha (choć właściwie po Polsku to (Ad-Dauha) i aż prosi się, żeby przy okazji to miasto odwiedzić. Warto przesiadkę zaplanować tak, żeby trwała dłużej niż 12 godzin, wtedy linie lotnicze fundują nam nocleg w cztero lub pięciogwiazdkowym hotelu.
DARMOWY HOTEL – WARUNKI OFERTY
Promocja Qatar Airways ma dwie opcje. Pierwsza to darmowy nocleg na jedną noc, z której korzysta większość osób, a druga to promocyjna cena 100$ za pobyt na dwie noce dla dwóch osób. Choć wydaje się to sporo i pieniędzy i czasu, to pewnie następnym razem wybralibyśmy tę drugą możliwość. 
Promocja obecnie trwa do końca 2018 roku, ale była już kilka razy przedłużana i nic nie wskazuje na to, żeby miało się tak nie stać kolejny raz. Jeśli Wasz lot nie mieści się w terminie objętym promocją, a zostanie ona przedłużona i obejmie datę waszego lotu, to też możecie z niej skorzystać. Informacje o ofercie możecie znaleźć tutaj
REZERWACJA BILETU
O długości przesiadki trzeba pomyśleć już przy zakupie biletu. Nawet jeśli system pokazuje domyślnie krótsze przesiadki, można zrobić rezerwację przy użyciu wyszukiwania multi-city i wpisaniu o jeden dzień (lub dwa) późniejszej daty wylotu. Jeśli tylko są dostępne miejsca na kolejne połączenie, to cena będzie taka sama, nawet jeśli wyszukiwany bilet był w promocji. 
REZERWACJA HOTELU
Żeby skorzystać z oferty trzeba zarezerwować hotel na tej stronie. Wystarczy w formularz po prawej stronie wpisać datę przylotu i po zatwierdzeniu wyświetli nam się lista oferowanych hoteli. Do wyboru jest kilka hoteli z podziałem na kategorie i możliwością wyświetlenia na mapie. Lista się częściowo zmienia. Gdy my robiliśmy rezerwację rozważaliśmy dwa hotele z darmowym transportem z i na lotnisko i jeden w samym centrum starówki, czyli suku. Jako, że byliśmy z małym Olkiem i lądowaliśmy w środku nocy zdecydowaliśmy się na dojazd we własnym zakresie i hotel w centrum, co było dobrym wyborem. Zatrzymaliśmy się w Souq Waqif boutique Hotels, który składa się z kilku butikowych hoteli rozsianych po suku, a zakwaterowani zostaliśmy w hotelu Arumaila. W jednym z hoteli jest basen, na który obsługa zawiezie was meleksem, jeżeli o to poprosicie :O. Choć w tym hotelu doba hotelowa jest liczona standardowo (w niektórych są 24 godziny od zameldowania), to pozwolono zostać nam tak długo, jak będziemy mieli ochotę.
FORMALNOŚCI I DOJAZD Z LOTNISKA
Od pewnego już czasu Polacy nie potrzebują wizy, żeby wjechać do Kataru, formalności ogarniczają się więc do zwykłej kontroli paszportowej.
Jeżeli wybierzecie hotel z darmowym transferem, to wystarczy o umówionej godzinie wsiąść w autobus.
Można też skorzystać z publicznych autobusów, co kosztuje 10riali za osobę za bilet w dwie strony. Więcej informacji tutaj
My zdecydowaliśmy się na opcję najszybszą. Do wyboru mieliśmy taksówkę, która kosztuje około 60 riali (1rial=1zł) i wymaga gotówki albo Uber, który jest o połowę tańszy i płaci się sam przez aplikację. Zganijcie co wybraliśmy ;) Przejazd z lotniska do centrum zajmuje około 20 minut.
Przy zamawianiu Ubera można skorzystać z lotniskowego wifi, które ma zasięg zarówno w hali przylotów, jak i parkingu, koło którego jest punkt odbioru Ubera. Zaznaczony jest na mapie w dość mylącym miejscu, ale chodzi o wejście na parking, trzeba czekać przy drodze.
ZWIEDZANIE
W Doha interesowała nas bardziej atmosfera starego miasta niż jakieś konkretne zabytki. Zatrzymaliśmy się w hotelu w sercu suku, więc mieliśmy wszystko pod ręką. Parę kilometrów dalej znajduje się nowoczesna część miasta z drapaczami chmur, którą na pewno też warto zobaczyć. 
Od pewnego czasu linia lotnicza NIE oferuje już darmowych wycieczek po Doha. Wycieczki są wciąż dostępne, ale kosztują ponad 20$ za osobę i naszym zdaniem nie za bardzo się to opłaca.
JEDZENIE
My ograniczyliśmy się do śniadania w pobliskim hotelu tej samej sieci – hotelu Albidda. Było to śniadanie bufet, wcale nie biedne wbrew temu co sugeruje nazwa hotelu. Koszt dla gości hotelowych to 50 riali i jest tego warte, szczególnie gdy znudziło Wam się azjatyckie jedzenie po kilku tygodniach na dalekim wschodzie.
Poza tym, na suku znajdziecie kilka miejsc, gdzie można kupić coś do jedzenia, a bankomaty w każdym jego zakamarku.

Polecane wpisy

2 komentarze

Karolina 16 lipca 2018 at 16:01

Katar jest pięknym krajem, ale dla kobiet niezbyt przyjaznym niestety..

Odpowiedz
lbt 27 lipca 2018 at 14:10

Masz jakieś złe doświadczenia z Kataru? Jako turystka?

Odpowiedz

Dodaj komentarz