Być Eskimosem. Grenlandia – informacje praktyczne

23 lipca 2013Wszystkie wpisy z Grenlandii:

DOJAZD
Na Grenlandię można dostać się jedynie samolotem. Dostępne są połączenia z Kopenhagi i Reykjaviku liniami Air Greenland lub Air Iceland. Gdy my kupowaliśmy bilety najkorzystniejszą opcją był dolot z Warszawy do Reykjaviku liniami WOW Airlines i z Reykjaviku do Narsarsuaq liniami Air Iceland. W przypadku przesiadki w Reykjaviku trzeba pamiętać o tym, że z Europy dolatuje się na lotnisko w Keflaviku, a na Grenlandię leci się z lotniska lokalnego (w centrum miasta).
Najtańsze bilety trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem. Przed zakupem warto popytać w biurach podróży organizujących wyjazdy na Grenlandię o ceny – zdarza się, że mogą zaoferować bilety, które nie są już dostępne w indywidualnej sprzedaży.

TRANSPORT
Z uwagi na lądolód, który wszystkimi dolinami schodzi do oceanu transport lądowy jest mocno ograniczony – nie da się przejechać z obszaru jednego fiordu do obszaru drugiego.
Pozostają więc tylko dwie możliwości – transport wodny lub lotniczy.
Pomiędzy małymi miejscowościami pływa się łodziami motorowymi, a wzdłuż wybrzeża (na dłuższych dystansach) statkami.

NOCLEGI
W miejscach turystycznych nie ma problemu ze znalezieniem noclegów. Są hotele (drogie i o wysokim standardzie) i hostele (tańsze, o standardzie typowym dla hosteli). Dla nie bojących się zimna i zmieniającej pogody zostaje jeszcze spanie w namiocie, które na Grenlandii jest dozwolone.

JĘZYK
Na Grenlandii obowiązują dwa języki – grenlandzki i duński. Większość osób pracujących w obsłudze turystów mówi po angielsku, więc przy choćby podstawowej znajomości tego języka nie ma problemów z komunikacją.

PIENIĄDZE
Na Grenlandii płaci się duńskimi koronami. W czasie dwóch tygodni trafiliśmy tylko na jedno miejsce, w którym nie można było zapłacić kartą płatniczą.

JEDZENIE
Tak samo jak hotele, powszechne są restauracje. Ceny są bardzo wysokie, a obiad lepiej zamówić sporo wcześniej, żeby mieć pewność, że go dostaniemy.
W niemal każdym miasteczku znajduje się sklep, a w większych miejscowościach supermarket. Wybór produktów jest zadziwiająco szeroki, ceny dwa, trzy razy wyższe niż w Polsce. Bardzo dużo towarów jest zamrożonych (np. chleb, jogurty).

TELEFONY I INTERNET
Dostęp do Internetu na Grenlandii jest bardzo drogi. Zwykle są to połączenia satelitarne o prędkości porównywalnej do starszych technologii w telefonach komórkowych (gprs, edge).
Przed naszym wyjazdem żaden z polskich operatorów nie deklarował roamingu na Grenlandii. Działały jednak karty T-mobile, nie działała karta Orange. Grenlandzką kartę sim można kupić za około 200zł – http://www.tele.gl/da-DK/Privat/Sider/Forside.aspx .

POGODA
Na Grenlandii panuje klimat arktyczny. Pogoda jest zmienna, latem można spodziewać się zarówno temperatur do 20 stopni jak i zimna i deszczu. Czym bardziej na północ, tym pogoda jest bardziej stabilna.

WYJAZDY ZORGANIZOWANE, WYCIECZKI NA GRENLANDIĘ
Żadne z polskich biur podróży nie oferuje prawdziwych wyjazdów na Grenlandię. Zazwyczaj są to parodniowe rozszerzenia wycieczek na Islandię, w czasie których ogląda się tylko Zatokę Disko i kosztują krocie. Jeśli nie chcecie organizować wyjazdu samodzielnie, musicie znaleźć kogoś, kto zaplanuje wycieczkę specjalnie dla was. Jeśli interesuje Was przygotowanie kompletnego planu wyjazdu wraz z rezerwacjami lub wyjazd partnerski, skontaktujcie się z nami.

Polecane wpisy

6 komentarzy

Kalendarze Reklamowe 27 września 2013 at 09:08

Niesamowite zdjęcia! To miejsca z pewnością jest warte zobaczenia :)

Odpowiedz
Adammo - Izery 4 października 2013 at 11:19

Jestem w szoku!!! Fantastyczne fotki. Szczególnie te z tymi dzieciakami trenującymi piłkę nożną. Wystarczy mieć pasję i można osiągnąć wszystko. Sama wycieczka na Grenlandie wydaje się czymś niesamowitym.

Odpowiedz
Misza 9 czerwca 2016 at 23:14

Czym Eskimosi zajmują się w czasie wolnym? Jakie mają hobby? Jakie pasje i dążenia? Czy piłka nożna rzeczywiście jest tam tak popularna?

Odpowiedz
lbt 13 lipca 2016 at 14:15

Ciężko odpowiedzieć na takie pytanie, bo Eskimosi są dość zamknięci i nikogo tam bliżej nie poznaliśmy. Dużo osób wyjeżdża do Danii, bo na Grenlandii nie ma dużych perspektyw rozwoju (jeśli chodzi o dążenia). Jeśli chodzi o hobby, to piłka nożna jest bardzo popularna, mają nawet rozgrywki! Oprócz tego na pewno polowania i szeroko rozumiane imprezowanie, które też można postrzegać jako problem społeczny.
Pozdrowienia

Odpowiedz
Misza 29 lipca 2016 at 12:52

Dzięki. Interesują mnie takie mały, hermetyczne społeczności. Surowy klimat, długie noce i zimy pewnie nie sprzyjają samorozwojowi.
PS. zdjęcie boiska z górą lodową w tle jest znakomite.
Pozdrawiam też!

Odpowiedz
Adrian 6 września 2019 at 23:12

Interesująca perspektywa wycieczki ☺

Odpowiedz

Dodaj komentarz